Dwa artykuły o układaniu płytek i o rozwiertakach

Jak używa się rozwiertak nastawny

Kłaniam się

Rozwiertaki nastawne świetnie się nadają do małoseryjnych prac.  Służą do powiększania otworów przelotowych pod żądany wymiar lub pasowanie.

Ponieważ są to delikatne narzędzia i pracuje się nimi ręcznie powinno się to robić ostrożnie. Ostrza są twarde i każde wygięcie albo za duży naddatek lub nacisk może skutkować pęknięciem lub wyszczerbieniem płytki.  Rozwiertak nie będzie wówczas dawał gładkiej powierzchni, a przecież o to chodzi.

Nader istotne jest sztywne umocowanie elementu rozwiercanego, tak, aby w ciągu pracy nie przesuwał się.  Rozwiertak nastawny i mocujemy w pokrętle do gwintowników, wszystkie rozwiertaki mają chwyt kwadratowy. Naddatki trzeba ustalić tak jak w tabeli poniżej, ogólna zasada to lepiej mały niż za duży i nie spieszyć się. Po umieszczeniu rozwiertaka w otworze powoli bez nadmiernego docisku albo na początku wcale nie cisnąć rozpoczynamy rozwiercać – w prawo. I powoli przez cały otwór.  Potem otrzepać z wiórów, odkręcić górną nakrętkę o 1-2 obrót i dokręcić dolną.  Za każdym razem dokonywać pomiaru lub sprawdzać sworzeń lub inny trzpień czy wchodzi i pasuje. W ten sposób wyszkolimy się ile nasz rozwiertak bierze po każdym nastawieniu.

Jak zabolą rączki to odpocząć.

Poglądowa tabela naddatków przy rozwiercaniu rozwiertakiem nastawnym:

A jeszcze parę uwag przed tabelą.

Im materiał twardszy tym naddatki mniejsze.

Chropowatość jest wprost proporcjonalna do naddatków i jakości ostrza.

Głębokość teoretycznie przy kilku otworach nie ma większego znaczenia ( chyba, że jest bardzo mała np. 4-6 mm to wtedy z trudem uzyskać współosiowość)

średnica do 10mm - od 0,1 do 0,2mm 

średnica od 10 do 20mm - od 0,2 do 0,25mm 

średnica od 20 do 54mm - 0,25mm 

Rozwiertak po pracy oczyścić nasmarować np. WD-40 włożyć do tuby. Nie wrzucać do szuflady czy pojemnika z innymi narzędziami, bo mają one boczne krawędzie tnące i prawdopodobieństwo stępienia ostrzy jest w takim wypadku duże.

Do kupienia - https://domtechniczny24.pl/rozwiertaki.html


Rodzaje i typy przecinarek do płytek

Dzień dobry

Elektryczna przecinarka do glazury to maszyna do cięcia na mokro z silnikiem ulokowanym pod stołem lub nad stołem.

Te pierwsze urządzenia są z reguły lekkie z niewielkimi stołami. Bez trudu sie je przenosi i przewozi. System chłodzenia w tych przecinarkach bazuje na napełnieniu wodą miski umieszczonej pod tarczą diamentową. Z chwilą włączenia tarcza jest zanurzona w wodzie i obracając się ochładza sie i jednocześnie płucze. Przypadłością tego rozwiązania jest wylewanie sie wody, która podczas obrotu tarczy diamentowej spłynie na blat. Dzieje się tak, dlatego że w tych przecinarkach miski na wodę są zawsze mniejsze od stołu. kolejną ich wadą jest mniejsza dokładność cięcia. Trzeba nabrać wprawy, aby równo przeciąć płytkę.

Przecinarki do glazury z silnikiem umieszczonym pod stołem są znacznie tańsza od modeli z górnym silnikiem i z tego względu są częściej kupowane.

Jedną z takich maszyn jest przecinarka do glazury DED 7701. Przeznaczona do prac amatorskich lub profesjonalnych o średnim natężeniu pracy. Moc silnika 450 wat, napędza tarczę diamentową o średnicy 180 mm. Klasa wodoszczelności umożliwia na bezproblemową pracę z wodą. Uchylny stół umożliwia na ukosowanie płytek. W przypadku cięcia gresu należy we własnym zakresie wymienić tarczę, bo ta dostarczona z maszyną ma zastosowanie jedynie do zwykłych fliz.

Maszyny z górnym silnikiem są przeznaczone do prac profesjonalnych. Zależnie od wymiaru stołu można ciąć płytki metrowe, i dłuższe ( modele DED 7824, Rubi DS-250-1300). Chłodzenie wodą przebiega podobnie jak na frezarkach czy tokarkach. Pompa umieszczona w korycie znajdującym sie pod stołem, pompuje wodę do dyszy umieszczonej przy tarczy. Taki system chłodzenia jest najlepszy.  

Prowadnica, na której znajduje się silnik z tarczą jest uchylna. Można, więc ukosować. Profesjonalne maszyny maja najczęściej solidne silniki, dobrej jakości pompy, i bardzo dobrze dopasowany układ prowadnica rolki.  Umożliwia to długą i bezproblemową pracę. 

 

Przecinarka do płytek Dedra DED 7827 jest dobrym wyborem dla osób ceniących jakośc i zwracających uwagę na cenę. Posiada sztywną ramę i porządnie dopasowaną prowadnicę.  Silnik o mocy 800 wat pozwala na cięcie wszystkich płytek do grubości 1 milimetra. Na aluminiowym stole zmieszczą się płytki do długości 650 mm. Przecinarka ma możliwość cięcia pod kątem dzięki przykładnicy kątowej i ukosowania po obróceniu silnika na górnej prowadnicy. Tak jak wszystkie maszyny Dedra jest wyposażona w tarczę do płytek szkliwionych. Jeżeli Planujemy ciąć płytki gresowe to trzeba samemu dokupić odpowiednią tarczę. Zaletą tej maszyny jest niewątpliwie cena, do jakości.

Inna maszyna warta zaprezentowania to w pełni profesjonalna przecinarka do płytek DC-250. Została specjalnie zaprojektowana do cięcia gresu porcelanowego, płytek ściennych i innych materiałów budowlanych. Posiada wydajny silnik 1,1kW z dodatkowym zabezpieczeniem termicznym. Posiada składany stół do łatwiejszego transportu. Wszelkie pod kątem ułatwiają: precyzyjna przykładnica i listwa z podziałką umieszczona na stole. Głowica z silnikiem umieszczona jest na szczelnych łożyskach i bez zarzutu współdziała z prowadnicą, którą można pochylić do ukosowania. O innym modelu pisałem w oddzielnym poście http://domtechniczny24.net/index.php/narzedzia-maine-menu/elektronarzedzia-rozne/121-nowa-przecinarka-do-plytek-rubi-dv-200